Woda kokosowa. Naturalny izotonik, który podkręca organizm na maksa

2024-01-29
Woda kokosowa. Naturalny izotonik, który podkręca organizm na maksa
Woda kokosowa to delikatnie mętny napój o lekko orzechowym smaku, który pozyskuje się z młodych, jeszcze zielonych, owoców palmy kokosowej. Czasami mylona jest z mleczkiem kokosowym uzyskiwanym z miąższu dojrzałych owoców kokosa, przez co jest nieco tłusty; w 100 gramach mleczka mieści się 24 gramy tłuszczu.
 
Woda z zielonego kokosa zawiera jedynie 5 gramów naturalnego cukru, pozbawiona jest laktozy. Jest więc bezpieczna między innymi dla cukrzyków czy osób nietolerujących mleka krowiego.

 

Woda kokosowa – skład

Poziom elektrolitów – potasu, sodu, magnezu – w wodzie kokosowej jest niemalże identyczny jak w ludzkim osoczu. Dlatego też nazywana jest „wodą życia”; w skrajnych przypadkach można traktować ją jako alternatywę krwi. Co zresztą uczyniono. Podczas II wojny światowej, w rejonie Pacyfiku, w sytuacji, kiedy brakowało krwi do transfuzji, chorym i rannym aplikowano dożylnie właśnie wodę kokosową.
 
Woda kokosowa to również cenne źródło:
  • kwas laurynowy
  • pierwiastków: wapń, fosfor, cynk,
  • związków fitochemicznych: selenu,
  • witamin: z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6) i C,
  • cytokinin (roślinnych hormonów wzrostu).
 

Woda kokosowa – właściwości odżywcze

  • zwalcza bóle głowy,
  • wzmacnia mięśnie,
  • reguluje ciśnienie krwi,
  • rozbija kamienie nerkowe,
  • wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego.
  • łagodzi objawy i przebieg dolegliwości żołądkowych,
  • reguluje gospodarkę wodą – intensywnie nawadnia organizm,
  • przyśpiesza leczenie stanów zapalnych (egzemy, rany, krostki),
  • zmniejsza ryzyko pojawienia się i rozwoju komórek nowotworowych.
 
Ze względu na obecność kwasu laurynowego (składnika występującego naturalne w mleku matki) wodę kokosową możesz włączyć do diety swojego dziecka. Dzięki bogatemu stężeniu potasu (250 mg w 100 g napoju), rekomendowana jest osobom borykającym się z anemią czy hipokalemią, a także narażonym na stres.
 
Poprzez zawartość cytokinin, aktywnych substancji odpowiedzialnych za między innymi: regulację tempa podziału komórek, pobudzenie wzrostu objętościowego komórek, woda kokosowa wykazuje działanie:
  • antybakteryjne,
  • przeciwgrzybicze,
  • przeciwzakrzepowe,
  • antywirusowe (przyśpiesza gojenie opryszczki).
Jeden z roślinnych hormonów wzrostu – kinetyna – przyczyna się do opóźnienia procesów starzenia się fibroblastów, ludzkich komórek skóry produkujących kolagen i elastynę. Pomaga w regeneracji naskórka po oparzeniach słonecznych, a także wzmacnia cebulki włosów. Kilka kropel wody kokosowej dodane do szamponu sprawi, że Twoje włosy nabiorą blasku, staną się sprężyste i pozostaną świeże na dłużej (przestaną się przetłuszczać).

Woda kokosowa - przeciwwskazania 

Woda kokosowa jest ogólnie uważana za zdrowy napój, ale istnieją pewne przeciwwskazania oraz sytuacje, w których jej spożycie powinno być ograniczone lub skonsultowane z lekarzem:
  1. Choroby nerek - osoby cierpiące na choroby nerek powinny zachować ostrożność, ponieważ woda kokosowa zawiera potas, którego nadmiar może być szkodliwy w przypadku niewydolności nerek.
  2. Zaburzenia równowagi elektrolitowej - z uwagi na wysoką zawartość elektrolitów, nadmierne spożywanie wody kokosowej może przyczynić się do zaburzeń równowagi elektrolitowej, szczególnie jeśli dieta jest już bogata w potas.
  3. Alergia - rzadko, ale istnieje możliwość alergii na wodę kokosową lub składniki w niej zawarte.

Zawsze warto pamiętać, że każdy organizm jest inny, a to, co jest zdrowe dla jednych, może nie być odpowiednie dla innych. Przed wprowadzeniem wody kokosowej do codziennej diety, szczególnie w większych ilościach lub w przypadku istniejących problemów zdrowotnych, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

 

Woda kokosowa jako izotonik

Wysokie stężenie elektrolitów w wodzie kokosowej (potas: 250 mg, sód: 105 mg, magnez: 25 mg w 100 g produktu) sprawia, że to jeden z najlepszych napojów izotonicznych. W porównaniu z tradycyjnymi napojami tego typu, nawadnia organizm 10 razy lepiej!
 
Przy tym jest niskokaloryczna (18, 9 kcal w 100 gramach produktu) i pozbawiona toksycznych dla organizmu stabilizatorów, substancji słodzących (5 gramów naturalnych cukrów w wodzie kokosowej, od 10 do 25 gramów sztucznych słodzików w nienaturalnych izotonikach) czy regulatorów kwasowości.

Woda kokosowa – jak często pić?

Woda kokosowa może być zdrowym dodatkiem do diety, ale, jak przy każdej innej żywności, kluczowe jest umiarkowanie. Odpowiednia ilość zależy od indywidualnych potrzeb, celów żywieniowych i ogólnego stanu zdrowia.
Ogólne zasady picia wody kokosowej:
  • W ramach zdrowej diety - woda kokosowa może być cennym dodatkiem do zbilansowanej diety. Picie jednej do dwóch szklanek dziennie jest zazwyczaj uważane za bezpieczne dla większości ludzi.
  • Podczas aktywności fizycznej - woda kokosowa może być alternatywą dla napojów izotonicznych, szczególnie po łagodnym lub umiarkowanym wysiłku fizycznym, ze względu na swoje właściwości nawadniające i zawartość elektrolitów.

Najpopularniejsze pytania dotyczące wody kokosowej: 

  1. Czy woda kokosowa jest zdrowa?

    Woda kokosowa uznawana jest za napój o wielu korzystnych właściwościach zdrowotnych, co sprawia, że jest popularnym wyborem dla osób dbających o zdrowy styl życia. Wśród jej największych zalet należy wymienić: doskonałe nawodnienie, niskokaloryczność, zawartość składników odżywczych i antyoksydantów. Pamiętajmy jednak o przeciwwskazaniach i naturalnych cukrach, jakie występują w wodzie kokosowej. To produkt, który może być zdrowym dodatkiem do diety dla większości ludzi, ale jak w przypadku wszystkiego, kluczem jest równowaga i indywidualne dostosowanie do potrzeb organizmu.
  2. Ile kalorii ma woda kokosowa?

    Woda kokosowa kcal – to często pytanie, które pojawia się podczas podejmowania decyzji o zakupie wody kokosowej. Woda kokosowa jest znana jako niskokaloryczny napój, co czyni ją atrakcyjną opcją dla osób dbających o linię lub pilnujących swojego dziennego spożycia kalorii. Ilość kalorii w wodzie kokosowej może się różnić w zależności od marki i czy jest to produkt naturalny czy przetworzony z dodatkami. Naturalna woda kokosowa (w szklance około 240 ml naturalnej wody kokosowej ) zawiera około 45-60 kalorii. Dostępna w asortymencie naszego sklepu woda kokosowa Dr Coco w 100 ml ma zaledwie 17 kcal!
  3. Czy w ciąży można pić wodę kokosową?

    Z uwagi na to, że woda kokosowa bywa określana izotonikiem – wiele kobiet w ciąży decyduje się na regularne spożywanie tego napoju. Zalecamy jednak rozwagę i racjonalne podejście do tematu: pomimo tego, że woda kokosowa świetnie nawadnia i ma sporo składników odżywczych, kobiety z cukrzycą ciążową lub cierpiące na zaparcia powinny zrezygnować z tego napoju.
  4. Jaki indeks glikemiczny ma woda kokosowa?

    W zależności od tego, po jaką wodę kokosową sięgniesz, IG będzie oscylował w granicach 45-55, więc według ogólnie przyjętych norm ma ona niski/średni indeks glikemiczny.
Woda z zielonego kokosa – „woda życia” - dostępna w KruKam to naturalny, superzdrowy izotonik, który dostarczy Ci czystej energii do działania zawsze, kiedy będziesz jej potrzebował. Pomoże także w walce ze stresem i uzupełni elektrolity niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Spróbuj - zamiast kolejnej „małej czarnej”!
 
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 21239 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-30
Super.Polecam.Wszystko pyszne
2024-11-30
Bez żadnych problemów i opóźnienia, zamówienie zostało zrealizowane błyskawicznie i mogłam je odebrać w dogodnym dla mnie czasie.
pixel