Właściwości i działanie herbaty z hibiskusa - sprawdź, dlaczego warto!
Hibiskus to przepiękna, a jednocześnie lecznicza roślina. Najczęściej spożywa się go w formie pysznej herbatki. Co warto wiedzieć o hibiskusie? Na co pomaga? Jak przyrządzić z niego napar oraz kto powinien go unikać? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.
Hibiskus - co o nim wiemy?
Hibiskus przyjmuje formę jednorocznego krzewu, który potrafi osiągnąć nawet do 2,5 metra wysokości. Kwiaty hibiskusa są duże, wyraziste i zbudowane z pięciu płatków. Mogą przyjmować różne barwy - od różowego przez czerwone do żółtego. Zapach hibiskusa jest dość słaby, ale roślina nadrabia charakterystycznym, wyrazistym, kwaśnym smakiem.
Gatunek tego krzewu występuje w centralnej i zachodniej Afryce oraz południowo-wschodniej Azji. Hibiskusa można również spotkać w tropikalnych i subtropikalnych krajach Ameryki Środkowej, w Brazylii, Australii, na Florydzie czy Hawajach.
Herbata z hibiskusa - właściwości
Herbata z hibiskusa była często spożywana już w starożytnym Egipcie. Nazywano ją czerwonym złotem faraonów. Nic dziwnego. Dzięki swojemu intensywnemu smakowi, hibiskus jest powszechnie wykorzystywany nie tylko w branży spożywczej. To również ważna roślina w sektorze leczniczym i kosmetycznym ze względu na bogactwo występujących w niej substancji aktywnych.
Hibiskus zawiera w sobie ogromną ilość kwasów organicznych, takich jak:
- kwas cytrynowy,
- kwas jabłkowy,
- kwas winowy,
- kwas szczawiowy
- kwas hibiskusowy.
Herbata z hibiskusa posiada także liczne antocyjany, polifenole i flawonoidy. Te pierwsze odpowiadają za charakterystyczną, intensywną barwę kwiatów. Natomiast reszta to przeciwutleniacze mające za zadanie ochraniać ludzki organizm przed infekcjami i przedwczesnemu starzeniu się skóry. Dodatkowo hibiskus jest naturalnym źródłem witaminy C.
Herbata z hibiskusa - na co pomaga?
Hibiskus to roślina, która znalazła szerokie zastosowanie w naturalnym leczeniu. Dzięki swoim właściwościom regulującym poziom cholesterolu LDL we krwi, jest pomocny w profilaktyce przeciw miażdżycy i zawałom serca. Herbata z hibiskusa pomaga również obniżyć ciśnienie, działa moczopędnie i wzmacnia system odpornościowy. Podobno zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych.
Herbata z hibiskusa to także idealny lek na grypę i przeziębienie. Jej działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne pomaga w przypadku wysokiej gorączki czy uporczywego kaszlu. Regularne picie naparów z hibiskusa w trakcie choroby to gwarancja szybkiego powrotu do zdrowia.
Dzięki wysokiej zawartości błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych, hibiskus posiada również właściwości odchudzające. Herbata z hibiskusa wpływa pozytywnie na trawienie i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Świetnie radzi sobie z zakażeniami przewodu pokarmowego.
Hibiskus wykorzystywany jest także kosmetyce. W wielu przypadkach pomaga wyleczyć stany zapalne skóry wywołane zakażeniem bakteryjnym. Herbata z hibiskusa pomoże w takim przypadku wygoić stany zapalne i zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia.
Hibiskus - przeciwwskazania
Mimo, że herbata z hibiskusa posiada wiele właściwości zdrowotnych, odżywczych i odmładzających, nie każdy może ją spożywać. Po herbatę z hibiskusa nie powinny sięgać kobiety w ciąży. Istnieją przypuszczenia, że niektóre zawarte w niej substancje mogą zwiększać ryzyko poronienia.
Hibiskusa powinni unikać także mężczyźni w szczycie płodności. Hibiskus zaburza bowiem proces wytwarzania plemników. Wchodzi także w interakcje z lekami antykoncepcyjnymi na bazie estrogenu. Osoby ze zbyt niskim ciśnieniem muszą również zrezygnować ze spożywania tej rośliny.
Jak przyrządzić herbatę z hibiskusa?
Herbata z hibiskusa jest niezwykle prosta w przygotowaniu. Wystarczy zagotować wodę do 90-95 stopni Celsjusza i zalać nią łyżeczkę wysuszonych kwiatów. Herbatka powinna się parzyć pod przykryciem przez ok. 10-15 minut. Po tym czasie napar z hibiskusa należy przecedzić i napój jest gotowy do wypicia.
Jeśli lubisz słodkie napary możesz dodać odrobinę miodu, soku owocowego lub marmolady. Herbatkę warto udekorować plasterkiem cytryny lub pomarańczy.
Herbata z hibiskusa to świetny pomysł na upalne dni. Do przygotowanego naparu dodaj cytrynę i miętę, a nawet kostki lodu. Orzeźwienie gwarantowane!