Różnice pomiędzy solą kala namak a zwykłą solą – która jest lepsza dla Twojego organizmu?
Mogłoby się wydawać, że każda sól kuchenna jest identyczna. W końcu z chemicznego punktu widzenia jest to głównie ta sama substancja – chlorek sodu (NaCl). W rzeczywistości okazuje się jednak, że rodzajów soli spożywczej jest znacznie więcej. Co ważne, charakteryzują się one różnymi właściwościami. Wiedza na temat wykorzystania w kuchni różnych rodzajów soli może przynieść pozytywne skutki zdrowotne. Dowiedz się więcej o niezwykłej, czarnej soli kala namak i sprawdź, czym różni się od tradycyjnej soli.
Co to jest sól kala namak?
Sól kala namak to wyjątkowa odmiana soli pochodząca z Indii. Charakteryzuje się ona przede wszystkim nietypowym kolorem – wszystkie jej kryształki przybierają kolor brązowy, czarny lub fioletowy. Z tego względu znana jest szerzej po prostu jako czarna sól. Co więcej, wyróżnia ją niespotykany smak, kojarzący się przede wszystkim ze smakiem jajek. Czarną sól bardzo często wybierają weganie, którzy chcą polepszyć walory smakowe przygotowywanych dań.
Sól kala namak wpływa nie tylko na ciekawy smak potraw, ale również na organizm człowieka. Dlaczego warto stosować czarną sól i czym tak właściwie może różnić się od zwykłej soli?
Różnice między solą czarną i białą
Czym tak właściwie czarna sól różni się od znanej soli kuchennej? Uwagę przykuwa przede wszystkim jej kolor, który znacząco różni się od tradycyjnej soli. Rozbieżność można zauważyć także przeprowadzając próbę smaku. Sól biała jest po prostu słona, natomiast dzięki zawartości dodatkowych minerałów, smak soli czarnej opisywany jest jako jajeczny lub ziemisty. Minerały są także przyczyną występowania różnic we właściwościach zdrowotnych obydwu produktów.
Właściwości zdrowotne zwykłej soli kuchennej
Sól jest niezbędnym minerałem w organizmie człowieka. Chlorek sodu odpowiada między innymi za prawidłowość skurczy mięśni, pracę układu nerwowego i utrzymywanie równowagi elektrolitowej. To także ważny składnik płynów komórkowych i tkankowych. Na dodatek, sól reguluje produkcję kwasów i enzymów.
Właściwości czarnej soli kala namak
A jakie właściwości zdrowotne soli kala namak przemawiają za jej wykorzystywaniem w kuchni? Ponieważ sól kala namak składa się w głównej mierze z tych samych składników co tradycyjna sól, charakteryzują ją podobne właściwości zdrowotne. Różnica polega jednak w pozostałych minerałach wchodzących w jej skład – mowa o siarkowodorze, siarczku sodu oraz siarczku żelaza.
Okazuje się, że spożywanie czarnej soli może być niezwykle korzystne dla układu trawiennego. Włączenie jej do diety wspomaga przemianę materii, redukuje wzdęcia i zmniejsza szansę na wystąpienie uciążliwych objawów zgagi. Co więcej, czarna sól kala namak posiada właściwości detoksykacyjne i antybakteryjne. Eksperci zalecają wykorzystywanie jej do hamowania działania wolnych rodników.
Czarną sól można wykorzystać nie tylko w kuchni. Zastosowanie soli kala namak do kąpieli może skutecznie pomóc rozwiązać problemy skórne. Niektóre źródła podają, że jako dodatek do wody może również pomóc w naturalny sposób wzmocnić włosy. Warto wspomnieć, że to także nieoceniane wsparcie w procesie rekonwalescencji.
Którą sól wybrać – czarną czy tradycyjną?
Wiedząc już jakie różnice występują między tymi rodzajami soli, można udzielić odpowiedzi na pytanie, która z nich jest lepsza dla organizmu. Okazuje się, że właściwości zdrowotne obu typów soli są do siebie bardzo zbliżone. W skład czarnej soli wchodzą praktycznie te same składniki, co w skład soli białej. Różnica może wynikać jednak z obecności dodatkowych minerałów w soli kala namak. Ich obecność w diecie może mieć pozytywny wpływ na organizm człowieka. Trzeba się jednak liczyć z faktem, że dodanie czarnej soli do dań znacząco zmieni ich smak. Z tego względu warto wykorzystać przepisy dedykowane do ciekawego wykorzystania soli kala namak, na przykład w tofucznicy lub indyjskim napoju Jal-jeera.