Porównanie smaków: Estragon kontra inne zioła
Estragon to dość mało znana roślina, którą można wykorzystywać na wiele sposobów. Posiada ona wiele właściwości leczniczych, a w dodatku jest niezwykle aromatyczna. Używana jest więc zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Dowiedz się, co kryje w sobie estragon oraz w jaki sposób z niego korzystać.
Estragon - lecznicza przyprawa
Estragon to roślina z rodziny astrowatych, która dorobiła się wielu nazw. Znana także jako wężowiec, wężowe ziele lub bylica draganek uprawiana jest między innymi w Hiszpanii, Włoszech, Bułgarii i Francji, także w krajach Azjatyckich oraz Ameryce. Znana jest ze swojego specyficznego smaku i aromatycznego zapachu. Posiada wiele właściwości leczniczych.
Jak wygląda estragon?
Roślina ta może osiągać nawet 1 metr wysokości. Wytwarza proste i słabo rozgałęzione łodygi, które wraz ze wzrostem stają się lekko zdrewniałe. Jednak najważniejsze są liście estragonu, które stanowią efektywny produkt zielarski. Są zielone i mają lancetowaty, podłużny kształt. Estragon zaczyna kwitnąć w sierpniu, a kończy późną jesienią. Wypuszcza również jasnożółte lub białe kwiaty.
Estragon a rozmaryn - ta kwestia nurtuje wiele osób. Rzeczywiście estragon przypomina rozmaryn, jednak smakuje zupełnie inaczej. Obie rośliny posiadają również inne właściwości.
Właściwości estragonu
Bylica draganek to roślina o wielkim potencjale leczniczym. Najważniejszymi substancjami występującymi w estragonie są: olejek estragonowy, fitosterole, kumaryny, gorycze i flawonoidy. Dzięki nim, roślina ta posiada działanie bakteriobójcze, rozkurczowe, przeciwzapalne i żółciopędne. Poprawia apetyt i mechanizmy trawienia, wspomaga zwalczanie niektórych pasożytów w przewodzie pokarmowym oraz pomaga w stanach zapalnych żołądka, dwunastnicy, wrzodów i nadżerek. Oprócz tego korzystnie wpływa na układ moczowy, niweluje problemy reumatyczne i artretyczne, a także ułatwia zasypianie. Estragon zawiera dużo witaminy C i witaminy A; dobrze oddziałuje na wzrok oraz skórę.
Olejek eteryczny pozyskiwany z estragonu odpręża, koi nerwy, wzmacnia psychikę i podnosi odporność.
Zastosowanie estragonu
Najbardziej wartościową częścią tej rośliny są liście. Można z nich robić napary, nalewki, ocet, ekstrakty oraz olejek eteryczny. Sprawdza się również jako płukanka do jamy ustnej, gardła lub na włosy.
Estragon zyskał sobie jednak miano jednej z najbardziej aromatycznych przypraw w Europie. Jest szczególnie ubóstwiany przez francuskich kucharzy, dlatego można go najczęściej znaleźć wśród przepisów pochodzących z tego kraju.
Estragon a inne zioła
Wężowe ziele charakteryzuje się intensywnym korzenno-ziołowym aromatem. W porównaniu z innymi ziołami, estragon może dominować w smaku i zapachu. Wiele osób porównuje go w smaku do anyżu lub kopru włoskiego, ze względu na lekką goryczkę. W kuchni warto go stosować z umiarem.
Estragon można jednak znaleźć obok rozmarynu lub tymianku jako część mieszanki ziół prowansalskich. Zioła te bardzo dobrze się komponują uzupełniając się o gorycz i nutę orzeźwienia.
Do jakich potraw dodawać estragon?
Przyprawa ta ma dość wszechstronne zastosowanie w kuchni. Świetnie pasuje do dań wytrawnych, aby nadać im subtelny, ziołowy posmak. Estragon suszony lub świeży to idealny dodatek do:
- zup, np. zupy pieczarkowej,
- pieczonych warzyw i sałatek,
- różnego rodzaju mięs, np. kurczaka lub wieprzowiny,
- dań na bazie jajek, np. jajecznicy i omletów,
- ryb, takich jak śledzie w oleju lub pieczonego dorsza.
Oprócz tego warto dodać estragon do kiszonych ogórków lub dyni. To samo dotyczy pesto, aioli, sosów czy warzywnego gulaszu z bakłażana, cukinii i papryki. Być może takie kompozycje okażą się dla Ciebie smaczniejsze i bardziej aromatyczne. Warto eksperymentować, aby znaleźć swoje ulubione połączenia.
Estragon - przyprawa jakich mało
Podsumowując, estragon jest nie tylko aromatyczną przyprawą, ale również cennym źródłem właściwości leczniczych. Jego dodatek do potraw wzbogaca ich smak i nadaje im unikalny charakter. Zachęcamy do eksperymentowania z estragonem w kuchni i odkrywania jego niezwykłych właściwości.