Płatki drożdżowe: z czym to się je?
Co to są płatki drożdżowe?
To produkt ekologiczny, który uzyskiwany jest wskutek obróbki drożdży nieaktywnych (głównie Saccharomyces cerevisiae) z wykorzystaniem glukozy zawartej w melasie buraczanej lub trzcinowej.
Drożdże po uzyskaniu odpowiedniej objętości poddaje się działaniu wysokiej temperatury. Tak przygotowane drożdże oddziela się, myje, suszy. Następnie nadaje się im formę płatków – z wyglądu przypominają grubo zmieloną bułkę tartą – i pakuje.
Zastosowanie płatków drożdżowych
Ze względu na oryginalny orzechowo-serowy smak płatki drożdżowe świetnie smakują z warzywami korzeniowymi i strączkowymi. Równie dobrze komponują się z daniami mięsnymi. Płatki drożdżowe warto więc wykorzystać:
- do zup, sosów, koktajli w charakterze zagęszczacza,
- do wytrawnych ciast, muffinek, by wzbogacić ich walory smakowe,
- do past kanapkowych, tart warzywnych, farszu jako zastępstwo soli kuchennej.
Płatki drożdżowe możesz traktować także jako suplement diety i zajadać – codziennie po łyżce, popijając wodą. Dobrym pomysłem jest dodać je do ulubionego jogurtu mleczno-owocowego z domową granolą.
Czym zastąpić płatki drożdżowe?
Zastąpienie płatków drożdżowych w przepisach może być konieczne z różnych powodów, takich jak alergie, nietolerancje lub po prostu brak dostępności produktu. Oto kilka alternatyw, które mogą służyć jako zamiennik płatków drożdżowych:
- Parmezan lub inne sery twarde - dla osób, które nie są weganami, tarty parmezan lub inne twarde sery mogą być dobrym zamiennikiem, szczególnie w przepisach, gdzie płatki drożdżowe służą jako posypka do makaronów czy sałatek.
- Tahini (pasta sezamowa) - tahini, choć ma zupełnie inny smak, może być używane w sosach i dressingach jako zamiennik płatków drożdżowych, zapewniając kremową konsystencję i bogactwo smaku.
- Nasiona chia lub siemię lniane - te nasiona, zwłaszcza po zmieleniu, mogą być używane do zagęszczania sosów i dressingów, podobnie jak płatki drożdżowe.
Płatki drożdżowe – skład
Czyste płatki drożdżowe zawierają wyłącznie ususzone komórki drożdży nieaktywnych, uformowanych w płatki ułatwiające ich użycie. W sklepach ze zdrową żywnością dostępne są także inne rodzaje płatków drożdżowych: z ekstraktem słodowym jęczmiennym, z dodatkiem mąki (niewskazane dla osób nietolerujących gluten), z dodatkiem soli morskiej.
Pod względem żywieniowym, płatki drożdżowe są bardzo wartościowym produktem spożywczym. Szczególnie dla wegetarian i wegan. 100 gramów płatków drożdżowych to:
- Wartość kaloryczna: 380 kcal,
- Białko: 45,2 g,
- Tłuszcze: 4,0 g,
- Węglowodany: 40,0 g,
- Błonnik: 21,6 g.
Białko wzbogaca jadłospis o cenne proteiny. Błonnik wspomaga perystaltykę jelit i wzbogaca mikroflorę bakteryjną jelita cienkiego i grubego w korzystne szczepy bakterii, ograniczając rozwój bakterii.
Witaminy (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej):
- A 400 IU (44%),
- B1: 6,0 mg (462%), B2: 5,44 mg (418%), B6 5,76 mg (443%),
- Niacyna: 73,6 mg (460%),
- Foliany: 2816 µg.
Witaminy z grupy B wpływają korzystnie na kondycję włosów, skóry i paznokci. Co więcej, wzmacniają układ nerwowy. Kwas foliowy to ważny składnik w diecie przyszłych mam – kobiet planujących ciążę i ciężarnych. Wspomaga rozwój cewy nerwowej u płodu. W ten sposób zapobiega zaburzeniom neurorozwoju u dzieci w życiu wewnątrzmacicznym.
Minerały:
- Fosfor: 2080 mg,
- Potas: 2040 mg (43%),
- Sód: 560 mg (37%),
- Wapń: 240 mg (24%),
- Żelazo: 7,2 mg (72%),
- Magnez: 160 mg (40%),
- Cynk: 5,4 mg (49%),
- Miedź: 0,48 mg (53%),
- Selen: 3,0 µg (5%).
Płatki drożdżowe – właściwości zdrowotne
Czy płatki drożdżowe są szkodliwe dla zdrowia? Nie, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury tracą zdolność fermentacji. Po spożyciu nie wywołują więc nieprzyjemnych dolegliwości.
Jeśli jednak stosujesz dietę bezglutenową, upewnij się, że wybrane przez Ciebie płatki drożdżowe są produktem niewzbogaconym. Cena za 100 gramów płatków drożdżowych wynosi z reguły ok. 15 zł.
Bogaty skład płatków drożdżowych przekłada się na ich prozdrowotne działanie:
- wspomagają leczenie trądziku dzięki niacynie,
- wzmacniają kości, jak i przewodnictwo mięśniowe dzięki wapniowi,
- hamują oznaki starzenia się skóry dzięki biotynie i kwasowi proteinowemu,
- redukują poziom złego cholesterolu (LDL) dzięki beta-1,3 glukanie (rodzajowi błonnika),
- wzmacniają układ: sercowo-naczyniowy, pokarmowy, hormonalny, mięśniowy dzięki witaminie B1, potasowi i magnezowi.
Płatki drożdżowe - przeciwwskazania
Chociaż płatki drożdżowe są ogólnie uważane za bezpieczne, niektóre osoby mogą doświadczać nietolerancji lub alergii na drożdże. Ponadto, ze względu na wysoką zawartość puryn, osoby cierpiące na dnę moczanową powinny ograniczyć spożycie tego produktu.
Płatki drożdżowe są równie zdrowe, co smaczne i łatwe w użyciu. Warto mieć je pod ręką, we własnej kuchni i włączyć do codziennego jadłospisu, niezależnie od żywieniowych preferencji. Jako źródło cennych składników odżywczych, płatki drożdżowe niosą zdrowotne korzyści zarówno mięsożercy, wegetarianinowi, jak i weganinowi.