Owoce liofilizowane jako zdrowa przekąska: Idealne rozwiązanie dla osób aktywnych
Owoce liofilizowane to termin brzmiący nieco tajemniczo i skomplikowanie. Rzeczywiście, proces liofilizacji jest dość trudny, ale na pewno wart swoich wyników. Dzięki niemu, żywność, a szczególnie owoce, są jeszcze bardziej wartościowe i odżywcze niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jak to możliwe? Czy owoce liofilizowane są zdrowe? Wszystko wytłumaczymy w tym artykule.
Na czym polega liofilizacja?
Liofilizacja to inaczej suszenie sublimacyjne, czyli najnowocześniejszy, sprawdzony i uznany proces konserwacji. W skrócie, polega on na usunięciu wody z zamrożonego produktu przy użyciu niskiego ciśnienia. Oznacza to, że lód od razu wyparowuje, a nie zamienia się po drodze w stan ciekły. Cały proces przebiega w niskiej temperaturze i przy użyciu specjalnej maszyny - liofilizatora.
Dzięki temu niezwykłemu wynalazkowi, żywność zachowuje całość, najlepszej jakości wartości odżywczych. W wyniku odwodnienia produkt końcowy traci ponad 90% swojej pierwotnej wagi. Wilgoć natomiast zostaje zredukowana do zaledwie 2%. Na przykład maliny liofilizowane stają się bardzo lekkie i suche, ale zachowują pełnię witamin i smaku. Procesowi liofilizacji można poddać owoce, warzywa, mięso, a nawet całe gotowe dania.
Zalety produktów liofilizowanych
Jak już wyżej wspomnieliśmy, dzięki procesowi liofilizacji, produkty zachowują w pełni naturalnie występujące w nich składniki odżywcze. Tak przygotowane owoce to bogate źródło białka, tłuszczów, węglowodanów, a przede wszystkim witamin i minerałów. Liofilizacja pozwala o wiele skuteczniej zachować te mikroskładniki niż zwykłe zamrożenie lub ususzenie.
Oprócz tego owoce liofilizowane są bardziej odporne na atak grzybów czy bakterii. Wszystko za sprawą wyjątkowo niskiej wilgotności. Warto zaznaczyć, że są to jednak produkty higroskopijne, czyli chłoną wilgoć z otoczenia. Dlatego nie powinno się ich trzymać blisko czajnika, kuchenki czy zlewu. Odpowiednie przechowywanie sprawi, że takie owoce mogą być magazynowane nawet przez 25 lat! Samo osuszenie sprawia, że owoce są w pełni odporne na rozkład, więc liofilizacja to proces wolny od konserwantów.
Inną, ale jakże ważną zaletą liofilizacji jest smak i aromat owoców. Okazuje się, że zostaje on w pełni zachowany. Ponadto nie zmienia się za bardzo ich kształt. Truskawki liofilizowane to w 90% dalej te same owoce!
Kto powinien spożywać owoce liofilizowane?
Produkty liofilizowane są niezwykle lekkie, a tym samym wygodne w transporcie. Stanowią również doskonałe uzupełnienie diety. Organizm bardzo dobrze je przyswaja i lepiej przetwarza na energię. Dlatego też owoce liofilizowane polecane są szczególnie osobom, które lubią żyć aktywnie. Obecnie wielu sportowców, zwłaszcza tych ekstremalnych, zabiera ze sobą żywność liofilizowaną w trasę. Jeśli lubisz jeździć na rowerze, wspinać się, chodzić po górach, biegać czy uprawiać jakikolwiek inny sport, to tego typu produkty są idealnych rozwiązaniem.
Żywność liofilizowana to także świetny pomysł na uzupełnienie bagażu podczas podróży. Można ją również spożywać w trakcie intensywnego dnia. Wystarczy sięgnąć do plecaka lub torebki, a zdrowa dawka energii jest zapewniona.
Owoce liofilizowane mogą być spożywane jako samodzielna przekąska, ale równie dobrze sprawdza się jako jak składnik kaszki, owsianki, jogurtu, naleśników czy innych wypieków.