Musztarda w diecie: Korzyści zdrowotne i składniki odżywcze
Musztarda to przyprawa, która od lat króluje na polskich stołach. Nic dziwnego – doskonale wzbogaca smak wielu potraw, kanapek i sałatek. Wiele osób zastanawia się jednak czy musztarda jest zdrowa. Czy warto po nią sięgać podczas diety? Czy musztarda odchudza, a może wręcz przeciwnie – tuczy? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.
Musztarda - właściwości
Na półkach sklepowych lub w lodówce, musztardę możemy najczęściej spotkać w towarzystwie ketchupu lub majonezu. Sprawia to, że zadajemy sobie pytania odnośnie kaloryczności oraz prozdrowotności tej przyprawy. Warto jednak wiedzieć, że musztardę wytwarza się z ziaren gorczycy – niezwykle zdrowych i wartościowych składników. Gorczyca bowiem ma bardzo pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Nie tylko wspomaga trawienie, ale powoduje również lekki efekt przeczyszczający. Jej regularne spożywanie zapobiega zaparciom oraz łagodzi dolegliwości żołądkowe i stany zapalne błony śluzowej żołądka. Dodatkowo wspiera pracę wątroby i trzustki, a także posiada właściwości żółciopędne.
Oprócz tego, nasiona gorczycy są źródłem licznych witamin i minerałów. No najważniejszych należą m.in. witamina E, która zapobiega miażdżycy i chorobom serca czy witaminy z grupy B. To także bogate źródło żelaza, magnezu oraz cynku.
Czy można sięgać po musztardę na diecie?
Musztarda to dość niskokaloryczna przyprawa. Łyżeczka musztardy to zaledwie 5 kcal. A ponieważ używa się jej w małych ilościach, jej codzienne spożywanie nie powinno mieć znaczenia dla diety redukcyjnej. Co więcej, musztarda posiada składniki, które mogą sprzyjać redukcji wagi. Oczywiście nie oznacza to, że spożywanie musztardy w dużych ilościach sprawi, że waga samoistnie spadnie. Warto się jednak przyjrzeć, jaki wpływ na odchudzanie oraz ogólny stan zdrowia może mieć musztarda.
Jak już wspomnieliśmy wyżej, gorczyca, która jest bazą dla przyprawy, posiada duże ilości błonnika. Dzięki temu reguluje i przyspiesza pracę układu trawiennego oraz wspomaga działanie wątroby i trzustki. Wysoka zawartość błonnika wpływa również na regulację poziomu glukozy we krwi. Ma to oczywiście ogromny wpływ na redukcję masy ciała, ponieważ błonnik wpływa na uczucie apetytu, a także zdolność organizmu do spalania tłuszczu.
Nie bez znaczenie pozostaje również kwestia ostrości musztardy. Im ostrzejsza, tym bardziej skuteczna. Pikantne jedzenie hamuje bowiem apetyt, jednocześnie przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak dlatego, że organizm rozgrzewany jest od środka. Jeśli lubisz ostre smaki, warto sięgnąć po musztardę z dodatkiem chilli, która posiada podwójne działanie. Nie dość, że pobudza metabolizm, to obniża poziom trójglicerydów przez co zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej. Jeśli starasz się unikać cukru w diecie, dobrym wyborem będzie również musztarda wytrawna. Nie zawiera ona cukru, miodu, ani żadnego innego słodzika.
Zdrowa musztarda, czyli jaka?
Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów musztardy, dlatego osoby dbające o linię często zadają pytanie, która musztarda jest najzdrowsza. Różnią się one konsystencją, kolorem, smakiem oraz sposobem produkcji. Niebagatelną rolę odgrywa również rodzaj gorczycy, z której została zrobiona musztarda. Niezależnie od tego, czy wolisz musztardę klasyczną, słodką czy bardziej ostrą, najważniejszą kwestią podczas wyboru jest patrzenie na skład produktu.
Dobrej jakości musztarda powinna składać się z wybranej odmiany gorczycy, odpowiedniego rodzaju octu, cukru lub miodu, wody, przypraw i soli. Do dobrego smaku niczego więcej nie potrzeba, dlatego warto unikać produktów, które zawierają sztuczne dodatki lub konserwanty. Warto wybierać musztardy, które słodzone są miodem lub naturalnymi słodkościami, np. musztarda daktylowa.
Wysokiej jakości musztarda to dobry pomysł a uzupełnienie codziennej diety. Szczególnie jeśli lubisz mocne, wyraziste smaki. Jest ona niskokaloryczna, a jednocześnie posiada wiele właściwości zdrowotnych.