Masło ghee. Czym różni się od tradycyjnego?

2019-12-30
Masło ghee. Czym różni się od tradycyjnego?

Co to jest masło ghee?

 

Wywodzi się z terenów Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki, a w zależności od regionu uzyskiwane jest w nieco inny sposób – z mleka bawolego lub krowiego. Masło ghee (ghi) to indyjska odmiana masła znanego także w Polsce, choć pod nieco inną nazwą — masło klarowane.

 

Jak powstaje masło ghee – klarowane? 

 

Masło ghee – klarowane – jest niemalże czystym tłuszczem mlecznym, zawiera od 99,5% do 99,8% tłuszczu. Powstaje wskutek powolnego podgrzewania na delikatnym ogniu. W ten sposób zostaje czyszczony ze wszystkich zbędnych substancji stałych. Tj. niebędących tłuszczami (głównie białek). 

 

Masło ghee jest bezpieczne dla alergików i osób nietolerujących mleka krowiego. Może być spożywane także przez osoby uczulone na białka mleka, w tym laktozę, czy kazeinę.

 

Masło ghee – klarowane – właściwości

 

Z 1 kilograma masła o zwartości 82% tłuszczu powstaje ok. 800 gramów masła klarowanego. 100 gramów dostarcza 900 kcal oraz kwasy tłuszczowe: 63% nasyconych, ok. 27% jednonienasyconych, ok. 2,5% wielonienasyconych. Blisko 25% składu masła klarowanego to krótko- i średniołańcuchowe kwasy tłuszczone. 

 

Wartości odżywcze masła ghee – klarowanego

 

1 łyżka stołowa masła klarowanego to 112 kalorii. Co więcej:

 

  • 14 g tłuszczu,
  • 15 ug witaminy D,
  • 36,5 mg cholesterol,
  • 2,7 mg witaminu B4,
  • 7,9 g nasyconych kwasów tłuszczowych,
  • 0,4 mg (2% dziennego zapotrzebowania) witaminy E,
  • 1,6 ug (1,6% dziennego zapotrzebowania) witaminy K,
  • 438 UI (8,7% dziennego zapotrzebowania) witaminy A.

 

W skład masła klarowanego wchodzi między innymi sporo cholesterolu, nie jest to jednak cholesterol utleniony uznawany za jeden z czynników powstawania miażdżycy.

Zawiera ono także kwas masłowy, który wycisza procesy zapalne poprzez redukcję wydzielania przez organizm prostaglandyn i leukotrienów – hormonów odpowiedzialnych za objawy stanów zapalnych.

 

Krótko- i długołańcuchowe kwasy tłuszczowe naturalnie przyśpieszają przemianę materii. Dzięki czemu organizm szybciej spala zbędną tkankę tłuszczową a Ty zbędne kilogramy. Ponadto, poprzez usprawnienie perystaltyki jelit, regulują procesy trawienne.

 

Jak wygląda i smakuje masło ghee? 

 

Zarówno w postaci płynnej, jak i po stężeniu masło ghee – klarowane – ma intensywnie żółty kolor. Jego smak określa się jako „bardziej maślany niż masło”; pozostawia lekko orzechowy posmak.

 

Masło ghee – klarowane – a tradycyjne

 

Masło klarowane to bardzo dobry tłuszcz do pieczenia, duszenia, czy smażenia, i to nie tylko jajecznicy. To zasługa temperatury dymienia. Wynosi 252 stopnie Celsjusza, czyli o ok. 100 stopni więcej niż masła tradycyjnego.

 

Kolejnym atutem masła klarowanego jest bardzo długi okres przydatności do spożycia. Zamknięte w słoiczku możesz przechowywać w temperaturze pokojowej do 9 miesięcy, w lodówce do 15 miesięcy. 

 

Imponująco długi termin ważności masła klarowanego to rezultat odparowania wody, która w zwykłym maśle jest głównym powodem rozwoju drobnoustrojów odpowiedzialnych za jełczenie produktu.

 

Masło klarowane to praktycznie sam tłuszcz. W dużej mierze nasycony, mało podatny na utlenianie, długo zachowujący świeżość.

 

Masło ghee – klarowane – zastosowanie w kuchni

 

Masło klarowane rewelacyjnie wydobywa smak potraw. Dodatkowo nadaje im lekkiego orzechowo-karmelowego posmaku. Doskonale zastępuje olej i nadaje się do smażenia na głębokim tłuszczu. Dla porównania 1 łyżka masła klarowanego odpowiada 4 łyżkom oleju.

 

Co więcej, masło klarowane świetnie sprawdza się jako zdrowsza alternatywa margaryny. Z powodzeniem możesz używać go do wypieków ciasteczek i ciast.

 

Masło ghee (klarowane) to w 99% czysty tłuszcz mleczny, otrzymywany poprzez podgrzanie masła — odparowania wody i oddzielenia czystego tłuszczu od substancji, które nie zaliczają się do tłuszczów. Jest nieco droższe w porównaniu do masła tradycyjnego, ale o wiele wydajniejsze. 

 

Masło klarowane nadaje się do smażenia i duszenia w wysokich temperaturach niemalże wszystkich potraw. Od wytrawnych obiadów po słodkie, domowe przekąski i wypieki. Do czego używasz go najczęściej w swojej kuchni? 

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 20348 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-21
Szybko zrealizowane!
2024-06-20
jak zawsze wszystko sprawnie, szybka dostawa, dobrze zapakowane produkty
pixel