Jeśli niejodowana, to jaka? 3 rodzaje zdrowej soli.
Najczęściej wybierana sól to jodowana sól kuchenna rafinowana. To znaczy oczyszczona; wybielana chemicznie - składa się niemal wyłącznie z chlorku sodu.
Sód pomaga regulować ciśnienie osmotyczne krwi, a także gospodarkę wodną. Co więcej, umożliwia przewodzenie impulsów nerwowych. Z kolei chlor - jako jeden ze składników soku żołądkowego – aktywuje enzymy trawienne.
Biorąc pod uwagę powyższe wydaje się, że sól jest organizmowi niezbędna i możemy stosować ją w kuchni – na zdrowie! Owszem, Instytut Żywności i Żywienia zaleca codzienne spożycie soli, ale w niewielkiej ilości, tj. 5 gramów. Niestety, statystyczny Polak używa jej aż 3 razy więcej. Co sprawia, że zamiast pomagać, szkodzi.
Czy to oznacza, że powinniśmy zupełnie zrezygnować z użycia soli? Absolutnie!
(Naj)Lepszym rozwiązaniem jest zmiana nawyków - poznaj zdrowe zamienniki soli kuchennej.
Najzdrowsze rodzaje soli
- Sól himalajska
Nie zawiera zanieczyszczeń środowiskowych, ponieważ jest jest przetwarzana w jakikolwiek sposób. 5 g soli himalajskiej to:
- 1,9 g sodu,
- 2955 mg (59,09%) chloru,
- 10,50 mg wapnia,
- 5,000 mg potasu,
- 0,195 mg żelaza,
- 0,16 g magnezu,
- 0,0071 mg jodu,
- 0,001 mg cynku.
Sól himalajska – właściwości
- równoważy pH organizmu,
- wzmacnia i odtruwa organizm,
- odtruwa organizm poprzez eliminację toksyn,
- chroni przed chorobami reumatycznymi oraz artretyzmem,
- łagodzi zapalenia stawów, wysypki skórne, przyśpiesza redukcję cellulitu,
- kąpiel z solą himalajską ma właściwości kojące i odprężające oraz wzmacnia odporność.
- Sól morska
Powstaje w wyniku odparowania wody morskiej, a jej skład różni się w zależności od miejsca pochodzenia. W skład soli morskiej wchodzą minerały obecne również w soli kuchennej, a także niektóre metale:
Najpopularniejsze rodzaje soli morskiej to: sól z Morza Martwego, sól morska z Guérande, sól oceaniczna z Indii Celtic Sea Sal, peruwiańska Maraska czy angielska Maldon.
Sól morska rozpuszcza się na języku wolno lub szybko, na co wpływ ma zarówno lokalizacja złóż, jak i wielkość oraz struktura kryształów. Co więcej, zawartość dodatkowych minerałów takich jak: bezpośrednio wpływa na smak przyprawy.
Sól morska – właściwości
- wykazuje działanie dezynfekujące,
- przyśpiesza regenerację naskórka,
- peeling z użyciem gruboziarnistej soli morskiej wygładza drobne zmarszczki,
- okłady z ciepłej soli (uprażonej) uśmierzają ból głowy, łagodzą zapalenie zatok.
Kąpiele z dodatkiem soli morskiej przynoszą ulgę przy schorzeniach takich jak:
- egzema,
- trądzik,
- łuszczyca.
Okazuje się, że może sól morska dostarczać odmiennych, często dużo bardziej intensywnych doznań smakowych niż drobnoziarnista sól kuchenna. Niewykluczone, że w przygotowanym daniu przyprawionym solą morską wyczujesz nuty mineralne lub nawet… kwiatowe!
Warto wykorzystać tę wiedzę i stosować gruboziarnistą sól morską do posypywania gotowych już dań w celu podkreślenia ich walorów. Nie jest natomiast dobrym pomysłem używanie jej, kiedy zależy Ci na równomiernie rozłożonym, słonym smaku.
- Sól Kala Namak (czarna sól)
Czarną sól poznasz z łatwością po ciemnym kolorze. Ze względu na charakterystyczny – jajeczny – aromat, Kala Namak często używana jest jako dodatek do potraw wegańskich. Równie świetnie sprawdza się także w kuchni indyjskiej.
Skład soli Kala Malak
- chlorek sodu (98%) ,
- siarczanu sodu,
- siarczku żelaza,
Sól Kala Malak – właściwości
- zapobiega wzdęciom i zgadze,
- hamuje działanie wolnych rodników,
- łagodzi objawy problemów skórnych,
- przyśpiesza rekonwalescencję w przypadku bólu mięśni czy zwichnięć stawów.
Ponadto kąpiele solne z dodatkiem Kala Namak pozytywnie oddziałują na kondycję włosów – wzmacnia końcówki, zapobiegając ich rozdwajaniu się.
Jak już solić, to zdrowo – i wcale nie chodzi o ilość, ale o jakość przyprawy. Jodowana – kuchenna – to tylko jedna z kilku rodzajów soli, i wcale nie najlepsza. Poznaj zdrowe rodzaje soli i wybierz tę, która pozytywne wpłynie zarówno na Twój organizm, jak i kuchnię!