Cukier kokosowy. Supermodny, a przy tym superzdrowy?
Trudno wyobrazić sobie zdrową kuchnię, gdzie stosowany jest tradycyjny biały cukier. Szczególnie że naturalny słodzik poza tym, że podkręca smak domowych wypieków, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie Twojego organizmu.
Tak działa stewia, cukier brzozowy (ksylitol) i cukier kokosowy (gula java), znany również jako cukier palmowy czy kryształki kokosowe. Produkowany jest z pąków palmy kokosowej – nie kokosa, jak byś może sądziłeś.
Jak wygląda i smakuje cukier kokosowy?
Podobnie jak cukier trzcinowy. Z tym że pozostawia inny, bo delikatnie kokosowo-karmelowy posmak.
Cukier kokosowy — wartości odżywcze
- niski indeks glikemiczny
- 10 x więcej cynku niż cukier trzcinowy,
- 2x więcej potasu i 5x więcej żelaza niż miód,
- bogaty w wit. B1, której nie ma żaden ze zdrowych cukrów (w tym miód).
Wartości odżywcze cukru kokosowego (100 g):
- energia (kcal): 381,
- biało: 1,1 g,
- tłuszcz: 0,4 g
- węglowodany: 93,4 g
Cukier kokosowy – skład
Pod względem chemicznym cukier kokosowy zawiera 70-79% sacharozy i 3-9% monocukrów: glukozy, fruktozy. Widełki oznaczające różnice w składzie wynikają z odmiany i wieku drzewa, z jakiego produkuje się cukier kokosowy, a także sposobu odparowywania soku.
Cukier kokosowy a cukrzyca
Instytut Badawczy Żywności i Żywienia Republiki Filipin podaje, że indeks Wg cukru kokosowego wynosi 35. Wg Uniwersytetu w Sydney jest on nieco większy – 54. W obu przypadkach potwierdziło się, że IG cukru kokosowego jest mniejszy niż białego – na poziomie 68. Zatem...
Czy cukier kokosowy jest bezpieczny dla diabetyków?
Niestety, nie do końca. To produkt, który posiada ponad 90% cukrów. Jeśli chodzi o zawartość węglowodanów, gula java nie różni się od tradycyjnego cukru. Podobnie pod kątem słodkości i wartości odżywczych – jeden i drugi mają dokładnie 16 kcal i 4g cukru na łyżeczkę.
W 2015 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne podało, że cukier kokosowy pod względem słodkości i wartości odżywczych nie ustępuje cukrowi stołowemu: Diabetycy mogą oczywiście używać cukru kokosowego jako słodzika, ale nie może być traktowany ani trochę inaczej niż zwykły biały cukier. Dostarcza dokładnie tyle samo kalorii i węglowodanów co zwykły cukier.
Nie od dziś jednak wiadomo, że cukier dodawany do diety zbyt często i w za dużej ilości niezależnie od jego rodzaju – czy to miód, syrop z agawy, klonowy, cukier brzozowy, kokosowy – nie sprzyja zdrowiu. Podnosi poziom trójglicerydów i obniża poziom dobrego cholesterolu (HDL). Używaj go więc oszczędnie.
Cukier kokosowy – zastosowanie
- zdrowy słodzik do domowych wypieków (ciast, ciasteczek) czy napojów – koktajli (cukier kokosowy łatwo i szybko rozpuszcza się w zimnej wodzie), a także kawy. Sprawi, że Twoja ulubiona Ice Tea czy Cafe frappesmakuje jeszcze lepiej!
- dodatek do kuchni azjatyckiej. Doskonale podkreśla smak słodko-kwaśnych potraw.
Jak powstaje cukier kokosowy?
Cukier kokosowy pozyskiwany jest z młodych kwiatów rosnących na orzechach palmy kokosowej. Wg lokalnych tradycji Filipin – drzewa Kalpavriksha. Nazwa składa się z dwóch słów: kalpa – niebo, raj oraz vriksha – drzewo. Kalpavriksha w wolnym tłumaczeniu oznacza drzewo życia.
W języku malajskim znana jest pod nazwą Pokok seribu guna, czyli drzewo tysiąca zastosowań, natomiast mieszkańcy wysp Pacyfiku o owocu palmy kokosowej mówią lekarstwo na wszelkie choroby.
Po nacięciu łodyg kwiatostanów wyciska się je. Słodkawy, wodnisty białawy sok (w 80% składający się z wody) spływa przez 35 dni do bambusowego pojemnika zawierzonego w pobliżu kolby kwiatostanu.
Z pojedynczej palmy kokosowej uzyskuje się nawet 280 litrów soku rocznie. Po częściowym odparowaniu sok z kwiatów palmy kokosowej przypomina znany Ci na pewno syrop cynamonowy – jest gęsty, koloru jasnobrązowego. Następnie podgrzewa się go w kadzi tak długo, aż zmieni konsystencję i stanie się sypki.
To dlatego naturalny syrop kokosowy jest nieco trudniej dostępny; na półki sklepowe trafia przede wszystkim cukier kokosowy w kryształkach i kostkach.
Cukier kokosowy – supermodny, a przy tym superzdrowy? Jest naturalny i pod tym kątem lepszy od tradycyjnego cukru białego. Na pewno również smaczniejszy, co warto wykorzystać w swojej kuchni. Nazywanie cukru kokosowego superzdrowym jest jednak nadużyciem – to przecież tylko słodzik. Z tego względu pamiętaj, by stosować go z głową, zgodnie z zasadą Co za dużo, to nie zdrowo.