CZYSTEK: WSPARCIE ORGANIZMU W WALCE O ZDROWIE I NIEZMIENNIE PIĘKNY WYGLĄD
2018-08-14

Skąd pochodzi czystek?
Roślina jest zimozielonym krzewem naturalnie występuje występującym w krajach Basenu Morza Śródziemnego i Azji Zachodniej – od Portugalii po Turcję. Wywodzi się z rodziny czystkowatych obejmującej ok. 30 gatunków, z których największą popularność zyskał czystek kreteński – znany również jako szary (Cistus incanus L), siwy lub skalna róża. Ze względu na właściwości prozdrowotne szczególnym uznaniem cieszy się w ziołolecznictwie.
Co wyróżnia czystek spośród ziół?
Napar z czystka od niedawno stanowi bardzo modną alternatywę dla filiżanki zielonej herbaty, ale nie stanowi odkrycia. Wykorzystywany był już w starożytności jako zioło lecznicze pomocne w leczeniu wielu niedyspozycji. Nic dziwnego! Stanowi źródło polifenoli – związków roślinnych o silnie skoncentrowanych właściwościach antyoksydacyjnych i immunologicznych. W praktyce ograniczają powstawanie wolnych rodników, które odpowiedzialne są za powstawanie i rozwój chorób o zróżnicowanym podłożu.
Jakie efekty przynosi regularne picie naparu z czystka?
- szybko zwalcza drobnoustroje, np. wirusy. Daj mu szansę, zanim sięgniesz po reklamowane farmaceutyki „na przeziębienie i grypę”,
- skutecznie usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu, dlatego polecany jest szczególnie palaczom,
- wspiera leczenie alergii i schorzeń skórnych powstałych wskutek aktywności wirusów, bakterii oraz grzybów (m.in.: łupieżu, łuszczycy, trądziku, grzybice skóry i paznokci, wirusa opryszczki czy półpaśca, infekcji wywołanych przez gronkowca złocistego),
- wpływa dobroczynnie na kondycję cery. Działa antyoksydacyjnie – eliminuje wolne rodniki, obniża aktywność kolagenazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za rozkład kolagenu,
- dba o piękny uśmiech, ponieważ rozpuszcza bakteryjny biofilm odpowiedzialny za powstawanie kamienia.
Jak często pić herbatę z czystka?
Czystek jest w pełni bezpieczny i możesz stosować go zarówno do celów leczniczych, jak i profilaktycznie. Nie musisz obawiać się skutków niepożądanych, ponieważ takowych nie stwierdzono.
Co więcej, napar z tej rośliny mogą wypijać kobiety w ciąży, a także małe dzieci (od 3 miesiąca życia)
W jaki sposób pić czystek?
Czystek dostępny jest w wielu postaciach: kapsułek, suszonego ziela, itp. Pierwszy powinieneś stosować zgodnie z informacją zawartą na opakowaniu, jednak w przypadku drugiego masz o wiele więcej możliwości.
Latem polecamy czystkową Ice-Tea. Napar z czystka wlej do dzbanka wypełnionego kostkami lodu. Dodaj pokrojoną w plastry cytrynę, limonkę i lekko je wyciśnij za pomocą łyżki (do smaku możesz dodać garść ulubionych świeżych ziół, np. mięty lub melisy lub łyżkę miodu). Wymieszaj i gotowe!
Zimą natomiast doskonale sprawdzi się rozgrzewający napar z czystka. Do świeżo zaparzonego naparu z czystka dodaj: kilka plastrów pokrojonego imbiru,pół łyżeczki mielonego cynamonu, pół łyżeczki kardamonu. Lekko wystudź i dodaj jeszcze łyżkę miodu. Dokładnie wymieszaj i podawaj ciepły. Smacznego!
By bez wyrzeczeń dbać o kondycję organizmu, włącz do codziennej diety cenny czystek. Pożyteczne polifenole pomogą Ci utrzymać witalność oraz młody i promienny wygląd na dłużej!