5 przepisów na wykorzystanie pasty Tahini od Krukam!
Co to jest tahini?
Tahini to po prostu nazwa pasty sezamowej, którą uzyskuje się poprzez zmielenie ziaren sezamu z dodatkiem oleju lub oliwy. Tahini charakteryzuje się lekko gorzkawym smakiem i konsystencją podobną do masła orzechowego. To bardzo ważny składnik w kuchni bliskowschodniej, chińskiej, a także śródziemnomorskiej. Pasta sezamowa Tahini przyrządzana jest z sezamu prażonego lub z sezamu naturalnego. W zależności od obróbki, ma wyraźniejszy aromat lub bardziej gorzki smak.
Pasta sezamowa to nie tylko ciekawy i oryginalny smak, ale również szereg właściwości zdrowotnych. Tahini zawiera bowiem wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają metabolizm oraz redukcję wagi. To także bogate źródło białka, żelaza, miedzi czy magnezu. Oprócz tego sezam posiada mnóstwo fitosteroli, które obniżają poziom złego cholesterolu oraz zawierają sezamolinę – związek redukujący poziom ciśnienia krwi oraz neutralizujący wolne rodniki.
Jak wykorzystać tahini?
Tahini to świetny składnik sosów, zup, makaronów czy deserów. W kuchni arabskiej i greckiej jest używana głównie jako dip, składnik hummusu czy chałwy. Natomiast w Azji używa się jej najczęściej jako dodatek do makaronów.
Sprawdź proste przepisy na smaczne dania z dodatkiem pasty sezamowej!
Przepis na hummus
Aby przyrządzić domowy hummus, ugotuj szklankę ciecierzycy, a następnie ostudź ją i opłucz. Gotową ciecierzycę zblenduj z sokiem z połówki cytryny, 3 łyżkami pasty tahini, 3 łyżkami oliwy, ząbkiem czosnku, łyżeczką kminu rzymskiego, solą i pieprzem. Aby otrzymać jednolitą konsystencję warto dodać odrobinę zimnej wody i dalej blendować. Tak otrzymany hummus przełóż do miseczki i posyp natką pietruszki. Pastę z ciecierzycy warto podawać świeżą. To dobry dip do warzyw, pasta na kanapek czy dodatek do makaronu.
Domowa chałwa
Do metalowego garnka wlej ok. 200 g miodu, podgrzej go i doprowadź do wrzenia. Następnie zmniejsz ogień i gotuj dalej przez 5-7 minut, by miód odparował i stężał. Uważaj, aby nie przegotować miodu, bo zrobi się z niego karmel!
Garnek z miodem odstaw na chwilę na bok, a następnie dodaj skórkę cytrynową z dwóch pomarańczy i 300 g tahini. Wymieszaj wszystko łyżką i uformuj masę dłońmi. Po wyrobieniu przełóż masę do foremek i odstaw do wystygnięcia.
Kulki mocy z tahini
Zblenduj szklankę płatków owsianych z 2 łyżkami tahini i miodu oraz bananem, aby uzyskać jednolitą konsystencję. Z otrzymanej masy formuj kulki, a do środka wciskaj jeden z ulubionych orzechów. Gotowe kulki obtocz w wiórkach kokosowych i schowaj do lodówki na godzinę, aby stężały.
„Kulki mocy” świetnie sprawdzają się też jako dodatek do porannej kawy czy deser po obiedzie. To również ulubiona przekąska osób chodzących na siłownię.
Sos słodko kwaśny z tahini
W głębszym naczyniu wymieszaj 1/4 szklanki tahini, 1 łyżkę miodu lub syropu klonowego, sok z połowy cytryny i 2-4 łyżki wody. Całość mieszaj do momentu uzyskania gładkiej konsystencji.
Taki sos to idealny dressing do sałatek lub jako dodatek do pieczonych warzyw, np. frytek z batatów i buraków.
Tahinowe smoothie
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że tahini to także świetny dodatek do wszelkiego rodzaju smoothie. Wystarczy zblendować ulubione warzywa i owoce oraz dodać małą łyżeczkę pasty sezamowej. Dzięki temu, organizmowi łatwiej przyswajać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, które zawarte są w owocach i warzywach.
Najlepsze połączenia smakowe to:
- jabłko + banan + tahini,
- płatki owsiane + mleko + banan + tahini + cynamon,
- Truskawki + awokado + tahini.
Smacznego!