Olej arganowy spożywczy. Czyli zdrowotne właściwości płynnego złota Maroka

2020-01-22
Olej arganowy spożywczy. Czyli zdrowotne właściwości płynnego złota Maroka

Twoja kuchnia na pewno pełna jest skarbów, ale czy wśród nich jest ten najcenniejszy – olej arganowy? Nie bez kozery mówi się o nim płynne złoto Maroka; został uznany za jeden z najbardziej wartościowych olejów roślinnych. To wystarczając dobry powód, by dowiedzieć się o nim co nieco więcej.

Produkcja oleju arganowego

  1. Gdzie produkowany jest olej arganowy?

Południowo-zachodnie Maroko. To jedyne miejsce na Ziemi, gdzie występuje konkretny gatunek drzewa arganowego, z którego nasion tłoczony jest olej arganowy: Argania spinosa. Obszar ich uprawy wpisano na listę rezerwatów chronionej biosfery UNESO.

  1. W jaki sposób produkowany jest olej arganowy?

Termin zbiorów nasion przypada na okres od lipca do września, kiedy w Maroku panują największe upały. Z rana (ok. 6:00) temperatura sięga ok. 25°C, natomiast w ciągu dnia i wczesnym wieczorem (ok. 18:00) – nawet 35 stopni. W cieniu.

Owoce arganii z wyglądu przypominają zielone oliwki. Z tym że mają żółtozielony kolor, a w środku skrywają imponujących rozmiarów orzechy – 3 razy większe od laskowych. W nich z kolei znajdują się 2-3 ziarenka, z których otrzymuje się olej.

Po zebraniu owoce arganii są suszone na świeżym powietrzu. Suszki pozbawia się miąższu i orzechów. Rozłupuje się je, by uzyskać dostęp do cennych ziaren, które następnie opiekane są na wolnym ogniu. Kiedy zrobią się miękkie, zostają zmielone, a z powstałej masy tłoczony jest olej.

 Zanim trafi do butelek i sprzedaży zostaje dokładnie oczyszczony ze zbędnych pozostałości po zmielonych ziarnkach. Olej arganowy wytwarzany jest ręcznie w manufakturach. Do przygotowania litra tego szlachetnego produktu potrzebnych jest aż 30 kilogramów najwyższej jakości owoców arganii. Nic zatem dziwnego, że wycenia się go tak, jak ceni – wysoko.

 

Jak rozpoznać prawdziwy olej arganowy z Maroka?

Co ciekawe, prażenie to etap, który czasami pomijany jest przy produkcji oleju. Warto wiedzieć, że forma obróbki ziaren arganii zależy od tego, jaki rodzaj oleju arganowego – spożywczy czy kosmetyczny – ma zostać wyprodukowany.

Olej arganowy spożywczy uzyskiwany jest z ziaren prażonych, czyli opalanych ogniem. Ma ciemny kolor i charakterystyczny orzechowy zapach. Olej arganowy kosmetyczny powstaje z ziaren surowych. Jest jaśniejszy (po prostu żółty). Ma lekko kwaśny zapach.

 

Skład oleju arganowego

  • witaminy: F i E”młodości”,
  • farmalologicznie czynne sterole: schotenol, spinasterol,
  • wielonasycone kwasy tłuszczowe w tym: Omega-3, Omega-6,
  • 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych w tym: oleinowy, Omega-9,

 

Właściwości oleju arganowego

  • wzmacnia strukturę tkanki łącznej,
  • wpływa korzystnie na proces przemiany materii,
  • działa detoksykująco. Ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn,
  • wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układów: krążenia, trawiennego, nerwowego.

Jako przebogate źródło NNKT olej arganowy niweluje poziom „złego” cholesterolu (LDL), przy czym stymuluje naturalny przyrost „dobrego” (HDL). W ten sposób skutecznie obniża ryzyko zachorowania na tzw. schorzenia cywilizacyjne – chorobę wieńcową, miażdżycę, czy zakrzepicę.

Olej arganowy spożywczy wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Warto znaleźć dla niego miejsce w swoim jadłospisie nie tylko w celu wsparcia układu immunologicznego i podniesienia odporności przeciw sezonowym infekcjom, ale i usprawnienia pracy centralnego układu nerwowego, mózgu, wątroby oraz nerek.

Co więcej, olej arganowy ze względu na obecność wielonasyconych kwasów tłuszczowych oraz rzadkich farmakologicznie czynnych steroli uwzględniany jest w diecie wspomagającej  leczenie choroby Alzheimera, Parkinsona, cukrzycy czy nowotworów – skóry, piersi, prostaty.

Olej arganowy zawiera 2 razy więcej witaminy E niż oliwa z oliwek; 100 ml produktu pokrywa aż 50% dziennego zapotrzebowania na witaminę „młodości”, która hamuje naturalny proces starzenia się skóry. Zapobiega przedwczesnym zmarszczkom, a istniejące wyraźnie spłyca. Dzięki niej skóra zachowuje zdrowy, a przy tym młody i promienny wygląd pomimo upływu lat.

 

Jak i do czego używać olej arganowy?

Olej arganowy spożywczy przeznaczony jest do stosowania na zimno; w wysokich temperaturze straci wszystko, co ma w sobie najlepszego.

Ze względu na obłędny orzechowy aromat i posmak świetnie komponuje się z danami z kaszą w roli głównej. Ponadto świetnie sprawdza się jako dodatek do pas kanapkowych na bazie białych serków, lekkich sałatek, surówek.

Kilka kropli oleju arganowego wystarczy, by podkreślić smak grillowanej ryby czy mięsa. Ostatecznie możesz nawet maczać w nim bagietkę czosnkową – i tak będzie superpysznie!

 

Jak przechowywać olej arganowy?

Olej arganowy podobnie jak pozostałe oleje roślinne powinien być przechowywany w suchym, zacienionym i chłodnym miejscu, gdzie temperatura wynosi od 16° do 18°.

Okrzyknięty „truflą wśród olejów” olej arganowy nadaje europejskim potrawom orientalny charakter, ale nie tylko. Dodatkowo wzbogaca je o bezcenne bioaktywne składniki odżywcze, które usprawniają pracę i poprawiają ogólną kondycję organizmu. Zdrowie to skarb, a olej arganowy — jego skarbnicą!

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 20214 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Obsługa ok!
2024-05-15
Super produkty z super składem!
pixel