Jak działa moringa? Zdrowotne właściwości „drzewa życia”

2023-03-09
Jak działa moringa? Zdrowotne właściwości „drzewa życia”

Moringa olejodajna, czyli drzewo chrzanowe to dar od natury, który działa korzystnie na zdrowie i urodę.

Co to jest moringa?

Drzewo chrzanowe ze względu na bogate właściwości, zaliczane jest do starożytnych roślin leczniczych. Jest rośliną tropikalną, która pochodzi z Indii i Pakistanu. Obecnie występuje również w innych krajach Azji, a także w Ameryce Południowej i Afryce. Dzięki wyjątkowym składnikom odżywczym moringa znalazła się w grupie superżywności (superfoods) – czyli najzdrowszych produktów świata. Odznaczają się bardzo wysoką zawartością witamin, składników mineralnych, czy antyoksydantów. Produkty superfoods są bogate w składniki o działaniu przeciwnowotworowym, przeciwutleniającym, a także wzmacniającym odporność oraz naczynia krwionośne. Zalecane jest spożycie przynajmniej jednego produktu z tej grupy w ciągu dnia.

Jak działa moringa?


Drzewo moringa bogate jest w witaminy i składniki odżywcze takie jak: witamina E, C, B1, B2, A, i K, aminokwasy, błonnik, potas, wapń, żelazo, magnez, beta-karoten, cynk czy luteinę. Składniki rośliny mają bardzo szerokie właściwości, w tym: przeciwskurczowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwepileptyczne, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, a także moczopędne i zwalczające nadciśnienie. Dodatkowo pomaga ona utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu, poprawia wygląd skóry i włosów, a nawet zapobiega włóknieniu wątroby. Od wieków stosuje się ją jako wspomaganie przy leczeniu ponad 300 dolegliwości takich jak: zapalenie oskrzeli, przekrwienie klatki piersiowej, astma, anemia.

Moringa przeciwwskazania

Choć moringa posiada wiele korzystnych właściwości, należy zachować ostrożność w przypadku jej stosowania przez kobiety w ciąży, ponieważ istnieje ryzyko, że może ona wywołać skurcze macicy, co w efekcie może prowadzić do poronienia. Ponadto, osoby, które stale przyjmują leki, powinny być świadome możliwych interakcji między moringą a ich lekami. Warto konsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania moringi lub innych preparatów ziołowych, aby uniknąć potencjalnego ryzyka i komplikacji zdrowotnych.

Moringa – odchudzanie


Jeśli próbujesz pozbyć się zbędnych kilogramów, spróbuj zaopatrzyć się w liście moringa, które stosuje się jako suplement diety wspomagający odchudzanie. Składniki rośliny wpłyną pozytywnie na Twój organizm, dzięki czemu prawidłowo wykorzysta on energię dostarczaną z pożywienia, aby w konsekwencji ograniczyć odkładanie się tkanki tłuszczowej. Sproszkowana moringa będzie miała wpływ na metabolizm białek w Twoim organizmie, a także zwiększy wrażliwość tkanek na insulinę.

Moringa – zastosowanie w kosmetyce


Z drzewa moringa produkowany jest olejek o silnych właściwościach odżywczych i nawilżających, dlatego polecany jest szczególnie do codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Ze względu na wysoką zawartość witaminy E i antyoksydantów blokuje wolne rodniki, hamuje procesy starzenia. Kosmetyki na bazie moringi tworzą na powierzchni skóry naturalną barierę ochronną, która zapobiega uszkodzeniom wskutek częstych zmian temperatury. Uszczelniają naczynia krwionośne, przez co zapobiegają ich pękaniu, a w efekcie — tworzeniu się tzw. pajączków. Szybko się wchłaniają, dzięki czemu są w pełni przyjazne dla cer wymagających – mieszanej, przetłuszczającej się. Olejek z moringi stosuj także w pielęgnacji włosów. Regularnie aplikowany sprawia, że stają się miękkie w dotyku oraz naturalnie lśniące. Natomiast sproszkowana moringa skutecznie wesprze Twój organizm w produkcji włókien kolagenowych, które przywracają skórze jędrność oraz gładkość.

Moringa – zastosowanie w kuchni

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, jak stosować liście moringa? Oto garść pomysłów od ekipy KruKam!


Moringa występuje w różnych formach i może być wykorzystywana w różnych dziedzinach. Jest składnikiem suplementów diety, w tym popularnych kapsułek z moringą.

Świeże liście w smaku przypominają rzeżuchę. Możesz je wykorzystać na przykład jako alternatywa dla szpinaku. Nasiona moringi przygotowuj tak, jak zielony groszek lub upraż – wówczas w smaku będą przypominać orzechy. Suszone liście moringa nadają się do przygotowania prozdrowotnego naparu o delikatnym, lekko słodkim smaku. Pij go codziennie, szczególnie jeśli borykasz się z bezsennością – pomoże Ci usnąć. Świetnie sprawdzą się także jako dodatek do zup, koktajli i sałatek.

Po zdrowie najlepiej sięgać prosto z natury. Jego źródło tkwi między innymi w drzewie moringa. Ta wyjątkowa roślina przywróci cerze doskonałą kondycję, a włosom – naturalnie piękny wygląd. Co więcej, przyda się również w kuchni, gdzie nada piękny aromat i oryginalny smak każdej potrawie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 20214 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Obsługa ok!
2024-05-16
n razie jestem zadowolona , użyłam jeden czopek
pixel